You are here

Переваги одношарових стін з газобетону шириною 375-400 мм у порівнянні зі стінами з газобетону шириною 300 мм з утеплювачем

 

При плануванні зовнішньої стіни майбутнього будинку з газобетону багато забудовників впевнені, що найкращим варіантом буде стіна з блоку товщиною 300 мм, утеплена зовні пінополістиролом (який спрощено називають «пінопластом») або мінераловатною плитою товщиною 50-100 мм. Відсутність зовнішнього утеплювача навіть на «широких» стінах товщиною 375-400 мм підсвідомо малює в уяві як новачків у будівництві, так і в деяких професіоналів галузі, холод та вогкість у приміщеннях або купу грошей на опалення будинку. І лише технічно грамотні будівельники пам'ятають «золоте правило» як правильно заощадити і при будівництві будинку, і за його подальшої експлуатації.

 

Для тих, хто не знає чи забув про це правило, нагадуємо. Тепловтрати через зовнішні стіни не залежать лінійно від своїх теплозахисних якостей. Це наочно відображено у графіку залежності тепловтрат через зовнішні стіни від їх термічного опору. Графік умовно поділяється на 2 ділянки - ділянка з крутим спуском (значення R приблизно до 3) і ділянка з пологим спуском (значення R приблизно від 3 і вище).

 

 

 

 

Як видно з графіка, у разі підвищення значення R до 2,8-3,3 м²∙К/Вт тепловтрати значно знижуються, подальше підвищення R знижує тепловтрати незначно, але збільшує капітальні витрати під час будівництва.

 

Зовнішні стіни з газобетону густиною D 400 кг/м³ шириною 375-400 мм мають термічний опір R=3,3 м²К/Вт. На графіку це місце початку пологого спуску, при якому подальше нарощування «теплової броні» стін не призводить до якогось суттєвого зниження тепловтрат. Тепер порівняємо їх із зовнішніми стінами з газобетону щільністю D 400 кг/м³ шириною 300 мм, утеплених 100 мм мінераловатною плитою, які мають термічний опір R=4,9 м²К/Вт. Виходячи з графіка різниця тепловтрат через 1 м² зовнішніх стін обох варіантів становить приблизно 2 кВт∙год за 1 рік (опалювальний період), що, погодьтеся, не дуже суттєво. А якщо немає істотного зниження тепловтрат через стіни - значить немає і суттєвої економії енергоносіїв при опаленні будинку.

 

 

Загальні положення економічної доцільності утеплення стін для забезпечення енергоефективності будівель відображені у вимогах ДБН В.2.6-31:2016 «Теплова ізоляція будівель». По-перше, значення опору теплопередачі зовнішніх стін повинно бути не нижче 3,3 м²К/Вт для 1 температурної зони і 2,8 м²К/Вт для 2 температурної зони. Тобто зовнішні стіни з газобетону D 400 шириною 375-400 мм забезпечують необхідний норматив теплоізоляції зовнішніх стін і проходять експертизу будівельного проекту. По-друге, теплотехнічні показники огороджувальних конструкцій, що проектуються, можуть бути збільшені понад нормативні значення за умови їх економічного обґрунтування. Графік залежності, який демонструє економічну доцільність того чи іншого значення опору теплопередачі стін, показує, що для будівництва енергоефективного будинку достатньо значення R=3,3 м²∙К/Вт. Вищі показники R для зовнішніх стін обґрунтовані тільки при будівництві енергопасивних будинків. Але це будинки, де використовується примусова вентиляція з рекуперацією тепла, теплові насоси або аналогічне енергозберігаюче обладнання, віконні та дверні блоки з дуже низькими втратами енергії (R≥1,25 м²∙К/Вт) і т.д. А більшість приватних забудовників в Україні будують якраз бюджетніші, енергоефективні будинки.

 

Наступні приклади показують, що ця теорія підтверджена практикою життя в неутеплених будинках з газобетону із зовнішніми стінами товщиною 375-400 мм.

 

Окрім відсутності в різниці витрат на опаленні будинку, ширші стіни з блоків товщиною 375-400 мм забезпечують наступні додаткові переваги:

  • мають нижчу вартість 1 кв.м готової стіни порівняно з варіантами додаткового утеплення стін шириною 300 мм;
  • в одношаровій стіні менше прихованих будівельних дефектів через людський фактор порівняно з багатошаровими стінами шириною 300 мм + утеплювач;
  • мають вищу несучу здатність, а значить і запас міцності і довговічності конструкцій, в порівнянні з «худими» несучими стінами шириною 300 мм;
  • мають кращу звукоізоляцію порівняно з варіантом стіни 300 мм + утеплювач;
  • мають більшу теплоакумулюючу здатність порівняно з варіантом стіни 300 мм + утеплювач;
  • мають переваги у швидкості будівництва стіни та оздоблення фасаду «під ключ» у порівнянні з варіантом стіни 300 мм + утеплювач;
  • мають більшу довговічність при експлуатації через повністю однорідну мінеральну структуру на відміну від варіанта стін з синтетичним недовговічним утеплювачем;
  • повністю мінеральна одношарова стіна з газобетону не горюча і при пожежах не виділяє в довкілля отруйних речовин на відміну від стіни, яку утеплює пінополістирол.

Вибираючи блоки із газобетону шириною 375-400 мм для будівництва одношарових зовнішніх стін, Ви отримуєте економію на всіх стадіях життєвого циклу майбутнього будинку.

 

«Розмір має значення якщо мова йде про розмір товщини блоку з газобетону. Широкий розмір блоку - широкі переваги стін на практиці».