You are here

Ніздрюваті бетони. Пінобетон або газобетон?

 

Ніздрюваті бетони

 

       В процесі проектування і будівництва приватного будинку перед забудовником нерідко виникає проблема вибору між двома конструкційно-теплоізоляційними матеріалами - газобетонними і пінобетонними блоками. Це завдання ускладнюється деякою плутаниною в термінології якою користуються будівельники, а також необізнаністю споживачів (щоправда цілком природною) в питаннях виробництва пористих матеріалів. На чому ж зупинити свій вибір? Спробуємо розібратися.

    Насправді газобетон і пінобетон є різновидами легкого пористого бетону - штучного кам'яного матеріалу на основі мінерального в'яжучого з рівномірно розподіленими за об'ємом порами. Сотні тисяч дрібних осередків, заповнених повітрям, надають цьому матеріалу надзвичайно високі теплоізоляційні властивості, що дозволяють зводити з нього одношарові огороджувальні конструкції, які повністю відповідають вимогам ДБН В 2.6-31: 2006 «Теплова ізоляціябудівель» при порівняно невеликій товщині стін. Відмінності між піно і газобетоном обумовлені різною технологією виробництва, яка в свою чергу визначає якість кінцевого продукту.

 

 

 

 

Сировинні компоненти

 

     Для виробництва газобетонних блоків використовується тільки натуральна екологічно чиста сировина: вапно, вода, невелика кількість цементу і кремнеземний компонент (кварцовий пісок). Для утворення пор в суміш, отриману шляхом перемішування всіх рецептурних компонентів, додають невелику кількість алюмінієвого газоутворювача. Як відомо, алюміній абсолютно нешкідливий для здоров'я, тому з нього роблять кухонний посуд, упаковку харчових продуктів тощо. В результаті реакції алюмінію з вапном утворюється «штучний камінь», пронизаний тисячами маленьких пор, - екологічно чистий будівельний матеріал, не виділяє ніяких шкідливих речовин і абсолютно безпечний для здоров'я людей.

Сучасні технології виробництва гарантують отримання однорідної структури газобетону, тому властивості блоків з цього матеріалу абсолютно однакові як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямку. При виробництві пінобетону використовується схожа рецептура (портландцемент, пісок, вода), але функцію пороутворювача виконують різні види піноутворювачів. Пористу структуру отримують в наслідок перемішування бетонної суміші з наперед підготовленою піною, або при безпосередньому додаванні піноутворювача в суміш.

 

 

 

Процес виробництва

 

       Автоклавна обробка матеріалу є важливим технологічним етапом виробництва газобетонної продукції. В процесі автоклавування сформовані газобетонні блоки протягом 12 годин піддаються тепловій обробці у насиченому водяною парою середовищі ;при температурі 195ºС і тиску 12 атм. Ця процедура істотно підвищує міцність матеріалу, а також у декілька разів зменшує усадку, що, в свою чергу, знижує ризик появи усадочних тріщин. Така технологія дозволяє отримувати однакову якість матеріалу в будь-якій точці готового виробу і від партії до партії.
      Для виробів з пінобетону таку якість досягнути практично неможливо, оскільки процес твердіння відбувається в природних умовах, високотемпературна автоклавна обробка не застосовується, тому цей матеріал поступається газобетону по міцності і деяким іншим характеристикам. Зокрема, найпоширеніші марки по густині виробів з автоклавного газобетону - Д400 і Д500, це конструкційно-теплоізоляційний матеріал, що володіє достатньою міцністю, щоб зводити несучі стіни, в той час як неавтоклавний пінобетон випускається з марками по густині Д600 і вище, поступаючись міцністю, і теплозахисними властивостями. Крім того, для пінобетону характерна усадка (деформація) при висиханні. Внаслідок усадкових процесів в конструкціях, складених з пінобетону, можуть утворюватися тріщини, іноді досить значні. Газобетон  після автоклавної обробки позбавлений цього недоліку.

 

 

 

Особливості упаковки

 

            Якість упаковки будівельних матеріалів визначає ступінь надійності їх захисту від негативного впливу атмосферних опадів, що має принципове значення при тривалому зберіганні в умовах відкритого будівельного майданчика. Міцна термозбіжна плівка, в яку герметично упаковуються блоки з автоклавного газобетону, запобігає зволоженню газобетонних блоків при несприятливих погодних умовах. Звільнена пакувальна плівка виконує ще одну функцію: її з успіхом використовують для захисту інших будівельних матеріалів і незакінчених огороджувальних конструкцій від дощу і снігу. Пінобетонні блоки можуть бути упаковані в неміцний поліетилен або можуть поставлятися без будь-якої упаковки, що в кінцевому підсумку негативно впливає на стан будівельного матеріалу і нерідко призводить до відколів і підвищеної вологості продукту.

 

Геометрична точність блоків = економія + збереження тепла в будинку.

 

        Геометричні розміри виробів з автоклавного газобетону витримуються з дуже великою точністю. Це дає можливість укладати блоки не на звичайні розчини кладок, а на клейовий розчин для тонкошарової кладки, що дозволяє влаштовувати шви товщиною всього 2-3 мм. Така кладка на відміну від кладки на цементно-піщаному розчині дозволяє зводити стіну однорідною, без «містків холоду», які значно знижують термічний опір огороджувальної конструкції.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПОКАЗНИКИ

 

ГАЗОБЕТОН

 

ПІНОБЕТОН

 

 

Спосіб виробництва пористого бетону​

 

 

Автоклавний

 

 

Неавтоклавний

 

Спосіб виробництва блоків​

 

 

Різальний за допомогою струн, якими розрізається масив у великій формі

 

 

Касетний за допомогою маленьких форм з розмірами готового блоку

 

 

Спосіб монтажу блоків в кладці стін​

 

 

  Клейовий розчин з товщиною шва 2-3 мм

 

 

   Цементно-піщаний розчин з товщиною шва 10 - 15 мм

 

Геометрія блоків

 Блоки з газобетону мають геометричні відхилення ± 1 мм

  Блоки з пінобетону мають геометричні відхилення до 30 мм

Теплопровідність матеріалів

 Низька густина D300-500

 

ТЕПЛІШИЙ МАТЕРІАЛ

  D600-900

Теплопровідність кладки

 Через тонкі клейові шви в кладці стін з газобетону немає містків холоду

 Традиційні шви кладок стін з пінобетону додатково втрачають до 30% тепла

Міцність При однаковій густині матеріалів, міцність газобетону вище на один-два класи
Морозостійкість  Сучасні технології виробництва газобетону дозволяють отримувати до 100
циклів морозостійкості
  Морозостійкість близько 25 циклів
Тріщиностійкість  Газобетон завдяки автоклавній обробці має усадку менше 0,5 мм /п.м кладки       Неавтоклавний пінобетон до
3 мм / п.м кладки, тобто в 6 разів більше
Штукатурна обробка стін​  Завдяки різальному процесу виробництва всі масляні поверхні масиву газобетону видаляються струнами

  Касетний спосіб виробництва пінобетону просочує поверхню блоків олійним мастилом. Через це адгезія штукатурки до поверхні пінобетону низька, необхідний цементний набризк
або металева сітка

Додаткове утеплення стін​

 Стіни з газобетону густиною D400 при ширині від 375 мм утеплювати не потрібно

   Стіни з пінобетону густиною D600-900 потребують додаткового утеплення