You are here

Автоклавний газобетон в екологічному будівництві

 

 

Проблема глобального потепління та його наслідків стосується всіх мешканців нашої планети. Зокрема виробники будівельних матеріалів відчувають відповідальність та вживають заходів для уповільнення цих процесів та зменшення викидів парникових газів. У зв'язку з цим, стале будівництво - це низка заходів, спрямованих на зменшення негативного впливу будівництва на навколишнє середовище протягом усього життєвого циклу: від підготовки проєкту, під час будівництва, і до кінця експлуатації. Концепція сталого будівництва стосується соціальних, екологічних та економічних аспектів.

 

 

Для підтримки сталого будівництва виробники АНБ розробили «Цілі сталого розвитку».

Виробники зосередяться на завданнях, що випливають з наступних Цілей:

  • Інновації, промисловість, інфраструктура (Ціль 9);
  • Чиста та доступна енергія (Ціль 7);
  • Чиста вода та належні санітарні умови (Ціль 6);
  • Відповідальне споживання та виробництво (Ціль 12);
  • Міцне здоров'я і благополуччя(Ціль 3);
  • Помʼякшення наслідків зміни клімату (Ціль 13);
  • Сталий розвиток міст та спільнот (Ціль 11).

 

 

Визначені виробниками пріоритетними серед 17 Цілей сталого розвитку ухвалених ООН на період 2015-2030 р.

 

 

Хоча жодна з 17 глобальних Цілей сталого розвитку не стосується безпосередньо будівництва, необхідність змін, які мають відбутися в цьому секторі не можна ігнорувати. Виробничі об'єкти повинні експлуатуватися з метою обмеження їх шкідливого впливу на навколишнє середовище, забезпечуючи при цьому комфорт і якість життя користувачів продукції. Концепція сталого будівництва також застосовується до стадії занепаду будівельного об'єкту, тобто на етапі знесення та переробки навантаження на навколишнє середовище також має бути мінімізоване.

 

 

Менше енергії, менше смогу

 

 

Згідно з директивою Європейської Комісії EPBD (Про енергетичне функціонування будівель 2002/91/EC), будівельна галузь використовує прямо і опосередковано, в основному під час експлуатації будівель, близько 40% всієї виробленої енергії і несе відповідальність за 36% загальних викидів CO2 в Європейському Союзі. Акцент на енергоефективність у будівництві призвів, серед іншого, до запровадження обов'язку розробляти енергетичні паспорти будівель та слідувати нормативам щодо теплоізоляції огороджуючих конструкцій. З січня 2021 року в Польщі застосовується коефіцієнт теплопередачі для зовнішніх стін на рівні не вище U = 0,20 Вт/(м2K). Ключовим моментом тут є вибір відповідних матеріалів. Серед стінових матеріалів, автоклавний газобетон, безсумнівно, може похвалитися найкращими результатами з точки зору теплоізоляції.

 

Стабільна температура на потрібному рівні всередині будівлі означає не тільки зниження енергоспоживання, але й ідеальні умови для користувачів. Крім того, автоклавний газобетон - це матеріал з високою паропроникністю, завдяки чому в приміщенні створюється сприятливий повітряно-вологісний мікроклімат.

 

Крім того, вапно і лужне середовище, що виникає в результаті реакції при виготовленні матеріалу, запобігає розвитку шкідливих мікроорганізмів і біологічної корозії. Як відомо, грибки та пліснява у вологих стінах є найпоширенішими факторами, що загрожують здоров'ю мешканців приватних малоповерхових будинків.

 

АНБ виготовляється з натуральної сировини, класифікується як малоактивний і не виділяє жодних токсичних речовин. Не менш важливою є співпраця виробників із споживачами з точки зору обізнаності в цих питаннях, саме тому такі заходи, як сертифікація LEED/ BREEAM або підготовка інструкцій для кінцевих споживачів - мешканців житлових будинків стають дедалі частішими.

 

 

Відповідальне виробництво та споживання

 

 

Польські виробники AНБ роблять все можливе, щоб процес виробництва був якомога менш шкідливим для навколишнього середовища. Більшість виробників ніздрюватого автоклавного газобетону об'єднаних у Польську асоціацію виробників бетону (SPB), використовують у своїх виробничих процесах відновлювані джерела енергії, зокрема сонячну енергію та енергію вітру. У багатьох випадках виробники переходять з традиційних викопних видів палива, таких як вугілля і природний газ, на відновлювані джерела енергії. Внутрішні перевезення здійснюються за допомогою електронавантажувачів. Крім того, виробництво характеризується відсутністю стічних вод, що досягається завдяки повному споживанню води, що використовується у виробничому процесі. А тверді відходи, що утворюються в процесі виробництва, повністю переробляються повторно.

 

 

Говорячи про будівельні матеріали, не слід забувати про необхідність розглядати їх у контексті всього життєвого циклу продукту. Все більше і більше акцент робиться на так званому циклічному будівництві, яке включає в себе утримання матеріалів в обігу якомога довше, з подальшою їх ефективною переробкою.

 

У виробництві AНБ використовується лише натуральна сировина, а виробничий процес відбувається в замкненому циклі з використанням пари, що виробляється з низькими енерговитратами - її споживання становить лише 210 кВт-год/м3 для АНБ. Для порівняння, виробництво силікатної кладки потребує 280 кВт-год/м3 а у випадку з керамічною цеглою - близько 610 кВт-год/м3.

 

Порівняння витрати енергії на вирбництво стінового матеріалу за даними Польської асоціації виробників автоклавного газобетону SPB

 

 

Екологічна декларація продукту (EPD) сигналізує про зобов'язання виробників вимірювати та зменшувати вплив своїх продуктів та послуг на навколишнє середовище, а також дуже чітко повідомляє про цей вплив. За допомогою EPD виробники надають порівняльні, об'єктивні та перевірені третьою стороною дані, які показують хороші та погані екологічні показники їхніх продуктів та послуг.

 

При розробці EPD екологічні характеристики продукту описуються з точки зору його життєвого циклу шляхом проведення оцінки життєвого циклу (ОЖЦ) продукту. Результати випробувань ОЖЦ та інша необхідна інформація повинна бути зібрана в EPD у форматі звітності. Потім EPD буде перевірена незалежною організацією перед реєстрацією та публікації в міжнародній системі EPD.

 

EAACA (Європейська асоціація автоклавного газобетону) зазначає в EPD, що продукція АНБ може поглинати 77 кг CO2 на м3 при цьому 80% рекарбонізації досягається через 50 років, а 95% - через 80 років.

 

Основні джерела викидів AНБ
(EAACA Net-Zero-Roadmap-for-AAC-2023)
74% - викидів припадає на виробництво основної сировини (цемент та вапно)
13% - виробництво, а саме викиди від спалювання палива для живлення автоклаву, сушарок, термоусадочна плівка, робота навантажувачів
5% - утилізація АНБ на полігоні ТПВ після знесення будинку в кінці життєвого циклу матеріалу
3% - електроенергія витрачена на виробництві
3% - транспортування сировини та готової продукції
2% - викиди на будмайданчику

 

 

Освіта

 

Стале будівництво є дуже актуальною темою для всієї європейської економіки, тому протягом декількох років воно стало важливим також у промисловості АНБ та збірного залізобетону. Щодня експерти з компаній, пов'язаних з SPB, проводять семінари в технічних університетах, зосереджуючи увагу на сталому будівництві. Освіта в галузі - це не лише співпраця з університетами та школами, а й робота з місцевими громадами в яких ми будуємо, це впливає на свідомість та повсякденну поведінку працівників на заводах, в офісах і на будівельних майданчиках.

 

 

Цілі сталого будівництва

 

EААСА розробила дорожню карту декарбонізації для продукції АНБ. Ця дорожня карта визначає шлях для досягнення нульового рівня викидів при виробництві продукції з ніздрюватого бетону до 2050 року з потенціалом стати вуглецево-негативними, тобто поглинати більше вуглекислого газу з атмосфери, ніж було виділено під час їх виробництва.

 

Дорожня карта узгоджує діяльність EААСА та її членів з з цілями Паризької угоди щодо обмеження глобального потепління до 1,5°C та підтримує політику декарбонізації будівель та будівельного сектору Європи.

 

 

Стале будівництво - приклади у галузі АНБ (Польська асоціація бетону SPB, конференція SPB 2022)

 

 

Більшість виробників АНБ, асоційованих в EACCA, задекларували дорожню карту Net-Zero Roadmap до 2050 року, що передбачає зменшення викидів шкідливих речовин в атмосферу.

 

 

Порівняння витрат сировини при виробництві стінових матеріалів, кг/м3 (SPB Polish Concrete Association,
Swietokrzyska Technical University, SPB Conference 2)

 

 

 

Комунікація з інвесторами та зацікавленими сторонами

 

Корпоративна соціальна відповідальність (КСВ) - це концепція яка стала частиною діяльності багатьох компаній. Хоча вона стосується сталого розвитку, її дії в умовах зростаючої кліматичної кризи виявилася недостатніми. Багато компаній розглядають КСВ як хорошу маркетингову стратегію, яка допомагає поліпшити імідж компанії в очах клієнтів і потенційних інвесторів. Для цього створювалися не лише окремі посади, а й цілі відділи з КСВ, які таким чином зміцнювали престиж бренду. Через роки виявилося, що КСВ не має великої цінності та користі, тому сьогодні ця концепція трансформується у ширше поняття - Управління екологічною та соціальною відповідальністю (ESG).

 

Багато польських та міжнародних компаній у будівельній галузі декларують нульові викиди до 2050 року. Те, як компанія підходить до цієї теми і ділиться інформацією про досягнуті цілі, беручи на себе зобов'язання забезпечити зворотній зв'язок з усіма зацікавленими сторонами, особливо з інвесторами, демонструє відповідальність і зрілість правління.

 

Дорожня карта АНБ: З 180 кг до -70 кг CO2 на м3 до 2050 року
(EAACA Net-Zero-Roadmap-for-AAC-2023)

 

 

Ініціативи для сталого розвитку: приклад виробників АНБ у Польщі

 

 

Які ініціативи у сфері сталого розвитку виробники АНБ повинні реалізувати у найближчі 5 років?

  • "Нульові" білі відходи - 100% використання / переробка в процесі виробництва
  • "Нульові" стічні води - стічні води використовуються повторно у замкненому циклі
  • Скорочення споживання енергії (на 10% за 5 років) за рахунок використання відновлюваних джерел енергії та енергії з рекуперації тепла
  • Скорочення споживання води (на 10% за 5 років) у виробничому процесі
  • Зменшення викидів CO2 завдяки поступовій заміні транспортних засобів гібридним транспортом та зміною джерел енергії
  • Будівельні (юридичні) зобов'язання сторін у процесі знесення будівель
  • Більший акцент на ЕКО-постачальників
  • Зменшення / оптимізація викидів від транспорту

 

Чому ці ініціативи важливі?

  • Виробники AНБ сприймаються як етичні та відповідальні учасники процесу сталого розвитку
  • Бренд, продукція та компанія - екологічне визнання виробника АНБ ринком / споживачем
  • Зменшення вартості виробничого процесу
  • Відповідність зростаючим законодавчим вимогам
  • Позитивний імідж роботодавця

 

Які виклики необхідно подолати?

  • Підвищення обізнаності з огляду на швидкі зміни клімату
  • Ресурси: капітальні інвестиції / ноу-хау, люди, час
  • Законодавчі вимоги все ще не повністю задовольняють виробників АНБ